[Recenzja] Wanda i Banda - Piosenki z serialu Siedem Życzeń (2009)


 Tracklista:
1. Czy to Szczęście czy Nieszczęście 03:25
2. Siedem Życzeń 03:52
3. Głowa do Góry 02:36
4. Chcę Być Dorosły 03:57
5. Jestem Zmęczony 03:28
6. Zostawcie Mnie 04:52
7. Dawać 02:31
8. Nie Ma Już Nic 04:02
9. Egipski Rock 02:26
10. Siedem Życzeń (Akustyk) 02:21

Rok wydania: 2009
Gatunek: Rock
Kraj: Polska

Skład zespołu:

Wanda Kwietniewska - wokal
Krzysztof Gabłoński - gitara, wokal wspierający
Bartek Jończyk - gitara
Dominik Samborski - gitara basowa
Damian Grodziński - perkusja
Katarzyna Szubartowska - chórki

W latach 80-tych Maciej Zembaty i John Porter zwrócili się do Wandy Kwietniewskiej, by wykonała wraz z zespołem piosenki do powstającego właśnie serialu młodzieżowego "Siedem Życzeń". Kwietniewska zaproponowała, by jej grupa owe piosenki również zaaranżowała. Choć Porter początkowo wcale nie miał przekonania co do tego pomysłu, to po przesłuchaniu propozycji Bandy i Wandy był pod wrażeniem. Po 23 latach od emisji, formacja wydała płytę zawierającą utwory z tego serialu, do czego przyczyniły się liczne prośby fanów. Z powodu niemożności znalezienia brakujących śladów z tamtego okresu grupa postanowiła, że dużo prościej i szybciej będzie po prostu nagrać te kompozycje na nowo. 

Album otwiera pełen werwy i entuzjazmu "Czy to Szczęście czy Nieszczęście". Kawałek rusza od razu z kopyta za sprawą energicznego riffu i wyrazistej sekcji rytmicznej. W podobnym klimacie jest "Siedem Życzeń", to po prostu jazda do przodu bez oglądania się za siebie. Utrzymany w szybszym tempie i bardziej dynamiczny "Głowa do Góry" też jest mocnym punktem albumu. Słychać, że pozytywna energia muzyków i kompozycji aż kipi. Spokojniejszy, i nieco balladowy "Chcę Być Dorosły" to już zupełnie inna muzyczna bajka. Utwór utrzymany jakby w bluesowej, czy też funkowej konwencji z pewnością wyróżnia się na tym wydawnictwie. Dynamiczny, ale lekki w odbiorze "Jestem Zmęczony" też na swój sposób intryguje. Po nim następuje prawdziwy dynamit w postaci "Zostawcie Mnie". Przyznam, że to mój faworyt na płycie, z którym utożsamiam się zarówno muzycznie jak i lirycznie. Otwiera go rewelacyjny riff z prawdziwym, rockowym polotem. Mamy w nim świetną solówkę gitarową zagraną ze smakiem. Pełno tu nieposkromionej, gitarowej energii, ale duże zasługi ma tu również sekcja rytmiczna grająca wyraziście i z wyczuciem oraz Kwietniewska, której forma jest doskonała. Prawdziwy rockowy majstersztyk. 

Na płycie nie zabrakło ballady, a jest nią "Nie Ma Już Nic". To kompozycja bardzo refleksyjna, ale niepozbawiona rockowej energii, która uwidacznia się w refrenie. Po raz kolejny sekcja rytmiczna sprawuje się bardzo dobrze i po raz kolejny uświadczyć można wysokiej klasy solo gitarowe. Krążek zamyka akustyczna wersja utworu "Siedem Życzeń".

Trzeba przyznać, że dzięki ponownemu nagraniu utworów, zyskały one nowoczesne brzmienie, a co za tym idzie, energię i polot. Kompozycje są chwytliwe i dopracowane do perfekcji. Na krążku nie ma miejsca na zbędne wypełniacze. Forma muzyków jest rewelacyjna. Wanda Kwietniewska śpiewa mocno i zadziornie, gitarzyści spisują się bezbłędnie, zwłaszcza w wysmakowanych solówkach gitarowych, a sekcja rytmiczna gra bardzo wyraziście. Płyty od początku do końca słucha się świetnie i te ponad pół godziny mija bardzo szybko.

8,5/10

Komentarze